iv style="text-align: justify;">Dračí krev neboli španělsky "Sangre de Drago", je rudě zbarvená pryskyřice získávaná ze stromu Croton lechleri - Kroton lechlerův, který roste v tropické Amazonii a jihoamerických Andách. 

 
Pryskyřice má silně svíravé účinky, působí antibakteriálně, protizánětlivě, antisepticky, hemostaticky, antioxidačně, imunomodulačně či jako antidiarrhoikum,.. 
 
Jedná se pravděpodobně o nejprozkoumanější léčivou rostlinu Amazonie a většinu účinků, pro které je užívaná v tradiční amazonské medicíně, současné výzkumy potvrzují.
 
Mezi obsahové látky patří alkaloid taspin, lignan dimethylcedrusin, proanthokyanidiny a další flavonoidy, silice s obsahem monoterpenů a fenylpropanů jako např. pinen, d-limonem, karyofylen, terpinelol, borneol, linalol, eugenol, dále třísloviny, beta-sitosterol, betain a další látky.
 
V lidové amazonské medicíně je užívána jak vnitřně, tak zevně. Vnitřně se používá pro ochranu sliznic dolního gastrointestinálního traktu. Uplatní se při léčbě žaludečních vředů, Crohnovy choroby a zánětlivých stavů střev, anémie, průjmů či plynatosti.

Zevně se používá jako vaginální antiseptikum po porodu a též k potírání ran pro zastavení krvácení a k jejich desinfekci, k podpoře hojení ran, na vředy, popáleniny, otoky, bodnutí od hmyzu, hemoroidy, k potírání dásní a jako kloktadlo k výplachům úst. Na ráně pryskyřice velice rychle tuhne a vytváří na ni ochranný film.
 
Byla zjištěna antivirová aktivita proti virům Herpes zoster (vir způsobující pásový opar), Herpes simplex, viru chřipky, žloutenky a dalším virům. 
Rovněž bylo zjištěno imunomodulační a protinádorové působení této pryskyřice - její působení omezuje množení nádorových buněk. 
 
Příznivý vliv surové pryskyřice na hojení ran byl potvrzen in vivo na krysách, zároveň se ukázalo, že je v tomto směru účinnější surová pryskyřice než její izolované složky taspin a dimethylcedrusin. 
Autor fotografie: Dick Culbert (flickr.com) (CC BY-NC-SA 2.0)


V klasické čínské fytoterapii se pod názvem dračí krev používá pryskyřice ze stromu Daeomonorops draco (čín. Xue Jie), tzv. "palmy dračí krve", původem z Indonésie, Malajsie, Číny a Tchaj-wanu. Pryskyřice obsahuje látky dracorubin, dracorhodin, nordracorhodin, nordracorubin, dammaradienol, polysacharidy, třísloviny aj.. U této pryskyřice též byla zaznamenána antimikrobiální a antivirová aktivita proti Staphylococcus aureus, Mycobacterium smegmatis a aktivita proti kvasince Candida albicans. Dále byly zjištěny hemostatické a antitrombotické účinky a u syntetického analogu pigmentu dracorhodinu, jenž se získává z ovocného exsudátu, se ukázala rovněž protinádorová aktivita. Prokázala se účinnost v preveci osteoporózy a podpůrný efekt při hojení zlomenin.

Dle čínské fytoterapie má Xue Jie neutrální povahu, sladkou a slanou chuť a patří do skupiny léčiv rozhýbávajících krev. Užívá se v prášku, odvaru či tabletách. Podporuje regeneraci tkání, pomáhá rozptýlit stagnace a slouží tak k léčbě svědivých otoků a bolestí způsobených krevními stázemi, výronů, k zevní léčbě nehojících se, chronických vředů a k zastavení krvácení. 
Neutrální povaha má harmonizující a vyživující vlastnosti. Sladká chuť doplňuje a posiluje, harmonizuje střed, pomáhá odstranit jedovatosti, tišit bolest a svlažuje suché. Slaná chuť je uvolňující a pomáhá rozptýlit shluky, zatuhlosti a zauzleniny. Byliny slané chuti jsou využívány při terapii lymfatických otoků, zvětšených uzlin apod.
 
 
V našich končinách se častěji setkáte s prvně jmenovanou, jihoamerickou variatnou dračí krve, která je na trhu dostupná i v několika preparátech určených pro zvířata. S východoasijskou variantou Xue Jie se u nás lze setkat především ve specializovaných preparátech tradiční čínské medicíny určených primárně pro humánní užití, kde je součástí hotových směsí.
 
Dračí krev se užívá u lidí i u zvířat. Díky svému silně svíravému účinku může dráždit prázdný žaludek, proto je třeba ji podávat během krmení nebo po krmení. 
 
Obvykle je velmi dobře snášena, ale pro nedostatek informací by neměla být užívána během březosti či kojení.
Autor: vyzivazvirat.cz


Zdroje:

Ilustrační obrázek: Keenan Pepper (flickr.com) (CC BY-NC-SA 2.0)

 

Použitá literatura:

James E. Williams, OMD, Review of Antiviral and Immunomodulating Properties of Plants of the Peruvian Rainforest with a Particular Emphasis on Uňa de Gato and Sangre de Grado, Altern Med Rev, 2001

John T. Arnason - Phytochemistry of Medicinal Plants, Springer, 1995, ISBN 0306451816

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/107555303771952235

http://www.rain-tree.com/sangre-de-grado-chemicals.pdf

Monica Montopoli, Riccardo Bertin, Zheng Chen, Jenny Bolcato, Laura Caparrotta, Guglielmina Froldi - Croton lechleri sap and isolated alkaloid taspine exhibit inhibition against human melanoma SK23 and colon cancer HT29 cell lines; Journal of Ethnopharmacology, 2012

Deepika Gupta, Bruce Bleakley, Rajinder K. Gupta, Dragon´s blood: Botany, chemistry and therapeutic uses, Journal of Ethnopharmacology 115 (2008) 361-380


 

Zákaznický servis

Kontaktujte nás na

Tel.: 777 568 552

obchod@vyzivazvirat.cz

Poslední články

Výrobci

    strom

    strom

    strom

    strom