Zázvorovník lékařský

Zingiber officinale

 

Užívaná část: oddenek, Zingiberis rhizoma

Název dle klasické čínské medicíny: Sheng Jiang (syrový zázvor), Gan Jiang (sušený zázvor)


Obsahové látky: silice obsahující především seskviterpen zingiberin, monoterpeny: cineol, citral, borneol a další; škrob; gingerol a fenylpropan shogaol vyvolávající pocit pálivé chuti.

Účinky: stomachikum, antiagregans, u lidí se používá proti kinetóze, ke snížení hladiny cholesterolu. Má antioxidační a protizánětlivý účinek.

 

Zázvor a tradiční čínská medicína


Dle klasické čínské fytoterapie zázvor patří do skupiny léčiv otevírajících povrch, štiplavě zahřívajících (syrový) a léčiv zahřívajících vnitřek (sušený).

Čínská medicína posuzuje u potravin a bylin vlastnosti jako povaha a chuť, které významně ovlivňují působení příslušné potraviny či byliny.

Povaha zázvoru: syrový - teplá; sušený - horká

Chuť: ostrá (štiplavá)

Teplá a horká povaha obecně zahřívá vnitřek, rozptyluje chlad a zprůchodňuje cévy (prokrvuje).

Ostrá chuť má rozptylující efekt. Otevře povrch a vyžene tekutiny – tedy vyvolává pocení. Také má efekt rozhýbávající, čili také podporuje prokrvení, povzbuzuje metabolismus, zlepšuje pohyblivost, ale zde pozor na nadbytek! Dle TCM naopak „Nadbytek ostré stravy poškozuje šlachy.“

Forma použití: prášek, odvar

Doporučovaná denní dávka pro koně: syrový 20 - 40g, sušený 15 - 30g


Účinky: 

- otevírá povrch a vyvolává pocení při napadení větrným chladem. Tohoto účinku se využívá např. v počátcích viróz, kdy ještě škodlivina nepronikla do hlubších vrstev a je možné ji ještě otevřením pórů a vypocením dostat snadněji ven.

- harmonizuje žaludek, zahřívá střed, u lidí zastavuje zvracení způsobené chladem žaludku např. po požití příliš chladné stravy (pozn. koně nemohou z anatomického hlediska zvracet), pomáhá sestupné funkci žaludku. U koní se těchto účinků využívá v případě kolik či průjmů z chladu, při chronických kolikách, nadýmání a snížené chuti k žrádlu.

- zahřívá plíce, zastavuje kašel u příznaků chladu v plicích s bílým či vodnatým hlenem. Vzhledem k jeho teplé/horké povaze nedoporučujeme jeho podávání při výskytu žlutého či zeleného hlenu, které značí horkost!

- také se užívá pro neutralizaci toxinů některých jedovatých bylin či u lidí např. při otravě masem


Upozornění

Některé zdroje uvádí jeho příznivé působení při letní vyrážce. Avšak zde upozorňujeme, že není vhodné jeho použití při příznacích vlhkého horka (hnisající, mokvavé, zánětlivé projevy vyrážky), kdy by zázvor pro svou teplou/horkou povahu a zahřívající efekt mohl ještě "přitopit".

Zázvor je kontraindikovaný při projevech horkosti (typické horké projevy jsou např. zarudnutí, hřející otoky, záněty, hnisání, zelený či žlutý hlen, zarudlé sliznice s pálením, zvýšené pocení, zvýšená žizeň, malé množství moči, zácpa.., žáludeční vředy!). Pokud je přesto v takových případech použit, musí být ve směsi pečlivě vyvážen. Také v březosti jej podávejte s opatrností.

Vzhledem k jeho teplé/horké povaze a zahřívajícím vlastnostem opatrně při podávání v letních měsících.

Zázvor není vhodný pro dlouhodobé preventivní užívání. Při dlouhodobém podávání, kdy pro něj není indikace, může způsobit akumulaci horka.


Zajímavost

Ač můžeme na trhu zakoupit mnoho čajových směsí či na internetu narazit na mnoho receptů, kde se kombinuje zázvor s citronem, tato kombinace je z hlediska tradiční čínské medicíny přímo nevhodná. Zázvor, který zahřívá, otevírá póry a pomáhá vypocení a citron, který působí chladivě a stahuje, čili póry naopak uzavírá, tak působí proti sobě. Kýžený efekt zázvoru tedy přidáním citronu značně snížíme.


Autor: vyzivazvirat.cz
 

Zákaznický servis

Kontaktujte nás na

Tel.: 777 568 552

obchod@vyzivazvirat.cz

Poslední články

Výrobci

    strom

    strom

    strom

    strom