Krmení koňských seniorů

Krmení koňských seniorů

V současnosti se koně dožívají daleko vyššího věku, než tomu bylo v minulosti především díky kombinaci lepší výživy, veterinární péče a antiparazitárnímu programu. Od jakého věku lze koně považovat za starého je velmi individuální. Někteří budou ve výborné kondici ještě po dvacítce a jiní budou vyžadovat zvláštní péči již mnohem dříve. Jak koně stárnou, jejich výživové potřeby se mění ať už v důsledku změn v metabolismu, méně efektivnímu trávení nebo opotřebováním zubů. V souvislosti se starým koněm se často vyskytuje pojem geriatrický, což nemusí být nutně každý starý kůň. Je to stav související s nemocí a poruchami způsobených stárnutím nikoliv určitý věk.

.

.

Zuby

.

Nejvýznamnějším faktorem ovlivňující celkový zdravotní stav nejen starších koní je především kvalita zubů. Jak kůň stárne, postupně se plochy zubů obrušují a často rychlost opotřebení překoná rychlost dorůstání. Stoličky získají hladký povrch a mohou tak jen obtížně rozmělnit sousto. Opakem mohou být ostré hrany na zubech, častěji se vyskytující u koní krmených převážně jádrem. Řezáky, důležité k odtržení trávy od země, se v průběhu let zešikmují a postupně znemožňují ukousnutí stébla. Během života může dojít i ke ztrátě nebo ulomení části zubu. Chybějící stolička může snížit schopnost žvýkání a ztráta životně důležitého řezáku zase brání koni v pasení. V důsledku jakéhokoliv problémů se zuby dochází ke špatnému rozžvýkání krmiva a následkem toho i k obtížnější stravitelnosti. U starších koní je vhodné kontrolovat zuby 2x za rok.

.

.

Metabolismus starších koní

.

Metabolismus trávicího traktu je u starších koní podstatně pomalejší. Gastrointestinální trakt je schopný využít daleko méně živin a část jich pak prochází tělem nedotčených. S věkem dochází i k snížení produkce žaludečních kyselin, trávicích enzymů a motility trávicího traktu. I vstřebávání bílkovin nezbytných pro regeneraci kostí a měkkých tkání a fosforu podílejícího se na pevnosti a pružnosti kostí je sníženo, proto je nutné jejich dodávání v krmivu. Musíme mít na paměti, že je neustále důležité udržet správný poměr vápník : fosfor minimálně 1:1 do 2:1. Postupně může docházet ke zhoršené funkci jednotlivých orgánů, a proto musíme být opatrní s výběrem komponentů krmné dávky. Při zhoršené funkci ledvin je dobré se vyhnout krmení luskovin ( vojtěšky nebo jetele) a řepných řízků pro vysoký obsah vápníku nebo pšeničných otrub pro vysoký obsah fosforu. Při potížích s játry mohou koně trpět žloutenkou, hubnutím, ztrátou chuti k jídlu a nesnášenlivostí tuků a bílkovin v krmivu. Jejich krmná dávka by měla být bohatá na sacharidy k udržení hladiny glukózy v krvi. Se špatnou funkcí jater je spojená i snížená produkce vitamínů skupiny B a vitamín C.

.

Velmi často se u starých koní vyskytuje cushingova choroba nebo inzulínová rezsitence. Při obou těchto onemocněních vzniká nesnášenlivost glukózy, kterou nejsou schopni zpracovat a snižuje se tak citlivost na inzulín. Koně mají trvale abnormálně zvýšené množství glukózy i inzulínu. Obě poruchy mohou být příčinou obezity a tito koně bývají velmi náchylní k laminitidě. Nutné je vyhýbat se krmivům s vyšším glykemickým indexem a úplně vyřadit veškerá jadrná krmiva. I seno je nutné pečlivě vybrat, ideálně z pozdější seče, bledé, zažloutlé. Pokud není kůň vyloženě obézní, lze dodat chybějící bílkoviny vojtěškovými peletami nebo senem, které je vhodné pro koně se sklonem ke schvácení kopyt pro velmi nízký obsah cukru.

.

.

Psychologické faktory

.

Kromě zdravotních problémů, mohou být starší koně mnohem náchylnější ke stresovým situacím, což může mít vliv na příjem potravy a následnou ztrátu hmotnosti. Pokud jsou chováni ve stádě s mladšími, mohou být odháněni od krmiva, jelikož už jsou méně průbojní. Rovněž těžká práce, dlouhé cestování nebo i příliš studená voda může způsobit snížení apetitu. Obzvlášť náročné je pro ně chladné zimní období, jelikož jejich termoregulace již není tak efektivní. Při normální krmné dávce mohou shodit až 3% tělesné hmotnosti denně. Jestliže se pohybují na pastvině je na místě staré koně teple zadekovat a samozřejmostí je ochrana před větrem.

.

.

Vhodné složení krmné dávky

Zdravý starší kůň, který nemá metabolické problémy má nutriční požadavky podobné jako mladí, rostoucí koně hlavně na obsah bílkovin, vápníku a fosforu. Jejich množství v krmné směsi by se mělo pohybovat okolo 12-14% bílkovin, 0,3% fosforu a 0,3% vápníku. Vzhledem k možným problémům spojeným s věkem a ostatním vlivům na příjem krmiva by krmná dávka měla být především chutná, snadno rozžvýkatelná a dobře stravitelná. Základem i nadále zůstává dostatečné množství vlákniny, jen musí být ve vhodné formě. Seno je velmi často složeno ze stébel travin, které jsou pro staré koně příliš tvrdé. To si můžeme i vyzkoušet, pokud vezmeme hrst sena do dlaně a po stisknutí nám působí bolest, bude pro takové koně nevhodné. Pokud už se vyskytnou problémy s příjmem jakéhokoliv sena, je možné ho nařezat nebo úplně nahradit sennými peletami, které se před podáváním můžou namočit a vytvoří tak kaši. Dalším vhodným krmivem obsahující hodně vlákniny jsou řepné řízky, podávané vždy namočené několik hodin dopředu. Jsou velmi dobře stravitelné s vhodným obsahem vápníku a doplní i potřebné tekutiny.

.

Se zhoršeným využitím živin z objemného krmiva je třeba chybějící živiny a energii dodat krmivem jadrným. Velmi vhodnou volbou jsou extrudovaná krmiva, kde jsou živiny mnohem lépe stravitelnější díky působení vysokých teplot při jejich výrobě. Jedním z nich může být např. sojový šrot, obsahující široké spektrum esenciálních aminokyselin a doplní tak potřebné bílkoviny v množství do 200g/den.

.

Velkým pomocníkem v udržení výživného stavu seniora může být tuk podávaný ve formě rostlinných olejů nebo obsažený v rýžových otrubách, pokud koně nemají problémy s játry. Jak už víme, tuky obsahují 2,5x více energie než sacharidy aniž by byl zatížen trávicí trakt velkým objemem. Po postupném navykání je možné podávat až 4dl denně. V krmných směsích pro staré koně by obsah tuku měl být min. 5%.

.

Dobrým doplňkem krmné dávky jsou pivovarské kvasnice hned ze dvou důvodů: prostřednictvím podpory střevní mikroflóry zlepšují využití krmiva a rovněž jsou bohaté na vitamíny skupiny B, důležité především pro koně s Cushingovou chorobou nebo špatnou funkcí jater, kde je produkce vitamínů omezená.

.

Stárnutí je ovlivněno genetikou a především životním stylem koně. Pokud to dovolí zdravotní stav, měl by i starý kůň pravidelně pracovat k lepšímu udržení kondice a výkonnosti a v neposlední řadě i pozitivnímu vlivu na psychiku. Pokud už kůň jednou vypadne z formy, jen velmi obtížně se vrací zpět.

.

.

Autor: Marcela Otrubová

vyzivazvirat.cz

.

.Líbil se Vám článek? Doporučte ho Vašim přátelům!

.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Zákaznický servis

Kontaktujte nás na

Tel.: 777 568 552

obchod@vyzivazvirat.cz

Poslední články

Výrobci

    strom

    strom

    strom

    strom