Nové trendy ve výživě koní

Nové trendy ve výživě koní

Stejně jako ve všech odvětvích zabývajících se výživou, ani výrobci krmných směsí pro koně nezůstávají pozadu a snaží se své výrobky obohatit o stále nové komponenty. Ačkoli každá surovina má nějaké pozitivní účinky, ne vždy je v dané směsi v takovém množství, aby koni přinesla slíbený užitek. Dnes už není problém si krmnou směs sestavit přímo ve stáji na míru svému koni jen ze surovin, které opravdu potřebuje. 

Výlisky, slupky, kvasnice… 

Ovocné výlisky vznikají jako zbytky po zpracování ovoce. Jejich kvalita závisí na rychlosti usušení od vylisování. S prodlužujícím se časem dochází k výrazným negativním kvalitativním změnám. Nejběžnější jablečné výlisky jako vedlejší produkt při lisování jablečné šťávy jsou směsí dužniny, slupek, jádřinců a stopek v různém poměru, které jsou sušeny z důvodu delší trvanlivosti a skladovatelnosti. Obsahují quercentin, což je flavonoid (nejdůležitější rostlinný pigment) známý svou vysokou antioxidační aktivitou a rovněž pektin usnadňující resorpci živin. Jejich význam v krmné dávce je především v doplnění vlákniny, které obsahují kolem 67% a dále se využívají ke zchutnění a aromatizaci. V krmné dávce mohou zastoupit 10 – 25%. Sojové slupky patří mezi nejvíce stravitelné typy slupek a jsou často součástí komerčních krmných směsí k doplnění vlákniny. Mají vysoký obsah celulózy a hemicelulózy a relativně malý podíl nestavitelného ligninu, díky čemuž je umožněna rozsáhlá mikrobiální fermentace ve slepém a tlustém střevě. 

 

 (Foto z http://thehealthysprout.com)

Psyllium neboli Jitrocel Indický se vyskytuje převážně v Indii a Asii. Ve výživě se využívají vyčištěné obaly semen především pro svůj obsah rozpustné vlákniny, zejména hemicelulózy a je běžně využíváno v redukci hmotnosti u lidí. Psyllium má  výraznou schopnost vytvářet gel ve vodním prostředí. Po namočení nabobtná až 40x a tato absorpce pokračuje ještě v trávicím traktu. Tímto napomáhá řádnému fungovaní střevních stěn. Je velmi často zmiňováno v souvislosti s tzv. pískovými kolikami, kdy napomáhá odstraňovat písek z žaludku a střev u koní pasoucích se na písčitých půdách. Z důvodu vysoké absorpce vody a nebezpečí dehydratace je doporučená denní dávka kolem 20g.

Karob neboli svatojánský chléb je označení pro sušené lusky rohovníku obecného, známého z Chorvatska, kde také roste a využívá se jako krmivo pro tamní koně. Semena v lusku se zpracovávají v potravinářství jako zahušťovadlo. Je to vhodná přírodní alternativa pro zvířata s intolerancí cukru nebo škrobu. Karob chrání střevní sliznice, významně snižuje výskyt nespecifických průjmů a vředů. Obsahuje 89% sacharidů z poloviny ve formě vlákniny. Je vhodný ke zchutnění krmné dávky. Jelikož neobsahuje téměř žádné bílkoviny, je vhodné zkrmovat karob v kombinaci s bílkovinnými krmivy v množství 30 - 40g.  

Pivovarské kvasnice byly po celá staletí nezbytné při pečení a vaření alkoholu, ale až v posledních letech začaly být využívány pro své nutriční hodnoty. Nejčastěji se jedná o biomasu jednobuněčných organismů – kvasinek Saccharomyces cerevisiae s vysokým obsahem bílkovin. Vnější buněčné stěny kvasinek obsahují mannan oligosacharidy, které mají schopnost vázat se na patogenní bakterie nacházející se ve střevním traktu, např. Escherichia colli a Salmonella. Vysoký obsah vitamínů skupiny B, podporující střevní mikroflóru, zvyšuje efektivitu zisku energie ze sušené píce, což je velmi důležité pro starší koně, jejichž schopnost trávení vlákniny postupně klesá. Rovněž zvyšují stravitelnost bílkovin a minerálů zvlášť důležitých pro mladé, rostoucí koně, dále pro březí klisny a koně ve vysoké zátěži. Kvasnice mají své specifické aroma, proto je důležité na ně koně navykat postupně. Jelikož mají prašnou konzistenci je dobré je podávat s navlhčeným krmivem v množství 25 - 50g/den.

 

Proč krmit semena?

Celá nebo upravená semena jsou v krmné dávce daleko přirozenější než oleje z nich lisované. Kromě toho se u semen nemusíme obávat žluknutí a obsahují také velké množství vlákniny, minerálů a vitamínů, které při lisování do oleje nepřecházejí. Semena dodávají kvalitní, pomalu se uvolňující energii ve formě převážně zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6, vhodnou zejména pro nervózní, silně se potící koně, příp. pro koně s intolerancí škrobu. Dále příznivě ovlivňují kvalitu srsti a kopyt a v neposlední řadě i metabolismus a trávení. Kromě neznámějšího lněného semínka, které jsme probrali v jenom z předchozích článků, se využívá řada dalších, z nichž ty nejzajímavější si představíme nyní.


Slunečnicová semena jsou velmi oblíbenou složkou krmných směsí u sportovních koní z důvodu vysokého zdroje pohotové energie bez velké vzrušivosti, jako je tomu u ovsa. Obsah převážně nenasycených tuků je v rozmezí 26 – 45% v závislosti na odrůdě což je ještě o něco více než v rýžových otrubách (20%). Semínka lze krmit celá a neloupaná, čímž obsahují více vlákniny a minerálů, v množství cca 60g. Slunečnicová semena jsou levnější a kvalitnější náhradou za slunečnicový olej. Z hlediska vysokého obsahu vitamínu E v semenech odpadá jeho nutnost dodávání jako při zkrmování oleje.

Sezamová semena obsahují významné množství vitamínů B1, B3 a minerálů Ca, P, Mg, které mají pozitivní vliv zejména na zdraví kostí a chrupavek. Díky vysokému obsahu železa jsou vhodným doplňkem při chudokrevnosti. Denní dávka je do 100g.

Konopné semínko patří od nepaměti mezi součást potravy lidí i zvířat. Je to malý olejnatý oříšek s měkkým jádrem obalený tvrdší vláknitou slupkou. Jelikož vyloupané rychle podléhá žluknutí, prodává se převážně nevyloupané. Slupky jdou velmi dobře rozloupnout, tudíž je možné krmit semena celá. Z nutričního hlediska je významný vyvážený poměr nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6. Je to vhodný doplněk pro všechny kategorie koní včetně tzv. „muchařů“. Díky obsahu oleje je nutná stejná manipulace jako se lněným semínkem – pokud zkrmujeme namleté, je nutné nedělat si dopředu velké zásoby z důvodu žluknutí nebo uchovávat v chladu. 

 

Chia semínka – v poslední době velmi nabírají na popularitě v oblasti lidské výživy, zejména v tzv. RAW pokrmech. Jsou to vlastně semínka šalvěje hispánské (čeleď hluchavkovité), původem z Jižní Ameriky. Řadí se mezi nejkoncentrovanější, výživově nejbohatší potravinu světa. Obsahují nejvíce omega 3 nenasycených mastných kyselin ze všech semen – 63% (len 58%), jsou bohaté na vitamín B – mají mnohem více niacinu než kukuřice a sója a celou řadu minerálů: vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek. Díky tomuto složení mají příznivý vliv na imunitu a mohou napomáhat při mírnění alergických reakcí. Vysoký obsah hořčíku má přirozeně zklidňující účinek. Jelikož patří mezi semena s nejvyšším obsahem bílkovin, pozitivně ovlivňují přirozenou tvorbu svalové hmoty. Denní doporučená dávka pro koně je 50g.

Na trhu je samozřejmě celá řada dalších neméně zajímavých krmných surovin. Ač jsou většinou velmi doporučovány, zde platí především „ méně je někdy více“. I když se nám zdá naše krmná dávka složená třeba jen ze tří komponentů chudá, mnohdy je naprosto dostačující.

Autor: Marcela Otrubová

vyzivazvirat.cz

 

Použitá literatura:

Caccamise, H. W., The benefits of yeast in equine nutrition, 2014, Dostupné z: http://www.horsechannel.com/horse-news/2014/01/23-yeast-in-equine-nutrition.aspx

Janice, L., The Replacements: Alternative Forages and Feeds, 2009, Dostupné z: http://www.thehorse.com/articles/24122/the-replacements-alternative-forages-and-feeds

Procházková, L., Semena ve výživě koní, 2015, Dostupné z: http://www.nutrin-professional.com/clanky/Clanky/Semena-ve-vyzive-koni-1-cast

Schneiderová, P., Slupky ze sojových bobů ve výživě koní, 2004, Dostupné z: http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=27776&ids=124

Konopí slouží jako potravina i krmivo, 2015, Dostupné z: http://www.konopnyshop.cz/konopi-slouzi-jako-potravina-i-krmivo.html

Why should you feed chia seeds to horses, 2015, dostupné z: http://uschia.com/pages/us-chia-benefits-for-horses
Úsušky, 2015, dostupné z: http://www.mostovani.cz/dalsi_produkty.html

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Zákaznický servis

Kontaktujte nás na

Tel.: 777 568 552

obchod@vyzivazvirat.cz

Poslední články

Výrobci

    strom

    strom

    strom

    strom